Dobrý den, má někdo zkušenosti s pěstováním goji - kustovnice čínské Lycium chinense? Nasázela jsem rostlinku letos na jaře a roste dost bujně. Nyní ale má bílý povlak na listech - je možné, že je to padlí nebo nějaká plíseň? Jak se jí zbavit a pro příště vyvarovat?  Děkuji, Míra
Lycium chinense - kustovnice čínská

Lycium chinense - kustovnice čínská

Dobrý den,
kustovnice čínská - Lycium chinense je nenáročný keř,který dobře roste v běžné zahradní zemině a dorůstá výšky 2-3m. V ČR přezimuje bez problémů,pochází z vysokohorských oblastí Asie. Pokud je rostlina napadena padlím,tak je možný postřik fungicidními přípravky jako např. Discus,Karathane LC,Topas 100EC. Připomínám,že tyto přípravky mají při použití tzv. ochrannou lhůtu dle druhu postřiku,přibližně 30 dnů. Pokud tedy tyto přípravky použijete,tak minimálně uvedenou dobu před sklizní plodů. Vyvarovat se napadení v příštím roce částečně můžete preventivním postřikem za dodržení ochranné lhůty.
Zdraví   Jakub Krulich

Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na sazenice Goji. V loňském roce jste ji představili jako novinku bez problémů s pěstováním a letos uvádíte, že v našich podmínkách prakticky neplodí. Jste jediné zahradnictví, které to píše. Goji jsem chtěla pěstovat, ale vaší zprávou jsem znejistila, protože, jste pro mne opravdu kvalitní zahradnictví. Mohli byste mi prosím
napsat na základě čeho to uvádíte?
Za odpověď předem děkuji KS, Pardubice

Dotaz zákazníka Subtropického zahradnictví Kruh

Dobrý den,  rozhodně jsme tuto rostlinu v loňském roce a ani dříve nenabízeli a ani neprodávali.   Celou kampaň  na tuto rostlinu spustil Starkl asi před dvěmi roky.   Tyto rostliny tu máme již třetím rokem a máme je z různých zdrojů i přímo z Číny. Bohužel každoročně kvetou, ale plodů jsme se ještě nedočkali. V zahradnictví ve Velkém Oseku mají rostlinu ve volné půdě na které jsem koncem léta viděl asi dva hodně malé plody,  přestože rostlina celé léto bohatě kvetla.  Takže dokud tu nebudeme mít  opravdu rostlinu která plodí, tak je nebudeme nabízet, i když se na tom dá vydělat bez problémů hodně peněz.   Pokud narazíte na někoho komu opravdu bohatě plodí, tak budu vděčný za informaci.

Pavel Beran, Subtropické zahradnictví Kruh
Kustovnice čínská  "GOJI" Lycium chinensis. Všeobecně se píše,že je to keř dorůstající asi 2,5m, u kterého se větve  snadno rozklánějí, roste dobře na lehčích půdách i půdách chudých (výsadba - půda by měla mít okolo pH 8, spíše lehčí písčitojílovitá), při dobrých půdních podmínkách a dostatku vláhy se velmi odvděčí velikostí plodů i jejich vyšším počtem. Také se uvádí, že je třeba provést výchovný řez, jehož cílem je zajistit brzkou násadu plodů.  První rok se hlavní kmen zapěstovává do výšky 50 -60 cm. Okolo hlavního kmene se vybere 3-5 postranních větví rovnoměrně rozmístěných, které budou sloužit jako základ koruny a ty se seříznou na 10-20 cm, aby se podpořilo druhotné větvení. Mezitím se ponechají 3-4 větve z hlavního kmene bez zaštipování, ty budou sloužit jako dočasná plocha pro rannou násadu plodů. Nově narostlé výše položené větve se zakracují, aby se posílily níže položené výhony.

Mám tuto rostlinu druhým rokem  a tak mně zajímá, zdali  necháte „keř“ růst volně, nebo provádíte „výchovný řez“?

Co ked potrebuje len dobreho opelovaca? Bolo by dobre vyskusat vysadit pri seba dve geneticky odlisne rastliny (vypestovane z roznych semien, dovezene z roznych miest), prip presvedcit sa ci su neni dvojdome. Osobne to vyskusam, len potrebujem este nejaky ten rok big_smile

Kustovnice se dá pěstovat docela snadno, horší už to je  s dosažením plodnosti. Trápil jsem se s ní 6 roků,ale letos jsem ji zlikvidoval. V katalozích jsou prezentovány nádherné keříky,obalené rudými plody, mně kvetly velice málo a plod sem tam jeden-dva. Není to ani na parádu, ani na užitek.
Pak jsem jednou při nákupu v Globusu zašel  v odd.zeleniny k regálu se sušenými plody a tam jsem ke svému překvapení našel  100g balení  sušených plodů  za cca 25,- Kč.
Věřte mi, že  to za to trápení s rostlinou nestojí a je škoda místa na zahrádce, tedy pokud nemáte zrovna hektarovou .
kovarja
Dobrý den. Kustovnici jsem zakoupil na výstavě "zahrada východních čech" v Častolovicích v roce 2008  a hned jsem ji zasadil. Rostlina byla malá asi  10 cm a vypadala jako když uschne. Na jaře začala obrážet a včervenci už byla vysoká 1m odkvetla modrými květy a na podzim odplodila asi 15 červených plodů. Před několika dny jsme s manželkou byli na jednom malém hřbitově u Hradce Králové a tam jsem užasl. Téměř u každého hrobu a u zdí rostly keře kustovnice doslova obalené plody. Ochutnal jsem a skutečně to je kustovnice.Takže se domnívám,že pěstování a množení je dost jednoduché. Ještě k té moji. Po zasazení jsem obložil kolem rostliny několi křišťálových drůz dokola a jeden pěstitel mi řekl že je to dobře,protože rostlina má mít zastíněné kořeny a kameny jsou v jejím přirozeném prostředí důležité.  Hezký den
Dobrý den fóru,
dle našich zkušeností kustovnice plodí v teplejších podmínkách. Osvědčilo se závětrné místo u jižní zdi. Také s jistotou plodí, pokud okolo ní zatlučete 4 kůly v rozpětí cca 1m(záleží na velikosti keře) a do výše 1 m kolem nich natáhnete černou netkanou textílii, zabráníte tak proudění vzduchu okolo kmene rostliny, dojde k navýšení teploty uvnitř a kustovnice plodí. Nicméně kustovnici lze využít i na výrobu blahodárného a chutného čaje z výhonků listů a to již prvním rokem. Nicméně doporučuje se mít, čistě rostlinu na čaj (či do salátu) a jednu na plody(na čaj sklízíme pouze vrchní 3 lístky) Sazenice bez problému přežívají ve volné půdě zimu již prvním rokem. Nabízíme veškeré produkty z kustovnice, včetně čaje z výhonků i živých odolných rostlin pěstovaných z generace semen již plozených v ČR!!
Jinak i já měl možnost ochutnat kustovnici z Globusu za 25Kč a mohu s klidným svědomým prohlásit, že to nemá s kvalitní kustovnicí nic do činění. Plody jsou malé a mdlé chuti. Jedná se o horší jakost, proto ta cena. Kvalitní kustovnice má plody cca 3x větší, plnější a sladší chuti. .html
Další informace v článcích o rostlinách
Lycium chinense - kustovnice čínská, goji Lycium chinense - kustovnice čínská, goji
Výška: keř 150 - 250 cm Květ: fialový, VI.- VII. Plod: červená bobule, IX. - X. Rostlina tradiční čínské medicíny, jejíž léčivé účinky jsou vysoce oceňovány již po staletí. Jako léčivé jsou užívány všechny části této dřeviny - plody, listy a také …